Od setek lat najważniejszą formą komunikowania się w Kościele jest publiczne przemówienie. Lecz jakoś rzadko uczymy się, jak to robić. Wielu z nas myśli: “Nie jestem kaznodzieją, więc tego nie potrafię”. To nieprawda! Niektórzy są lepsi od innych. Ale wszyscy możemy się podszkolić! Zanim pomyślisz o tym, co powiedzieć, musisz popracować nad tym, w jaki sposób to powiesz. Ważne są następujące sprawy:
SPOSÓB PRZEKAZYWANIA
Najbardziej błyskotliwe przemówienie jest chybione, o ile ludzie nie są w stanie go usłyszeć. Nie ma potrzeby krzyczeć czy deklamować, ale pamiętaj, iż będziesz musiał mówić nieco głośniej i wyraźniej niż podczas zwykłej rozmowy. Nagraj to, co chcesz powiedzieć i posłuchaj. Może połykasz słowa albo końcówki? Zastanów się, czy robisz wystarczające przerwy między zdaniami. Pomyśl o tym, jak poprawić dykcję i mówić słyszalnie.
POSTAWA
Sposób, w jaki stajesz przed ludźmi, też coś mówi. Wielu mówców zachowuje się bardzo nieśmiało, a taka postawa nie jest przekonywująca. Mówią, ale tak, jak gdyby chcieli przeprosić za swą obecność. To nie zachęca ludzi do słuchania. Twoja naturalna postawa wyrażająca zdecydowanie, powinna podkreślać, że masz coś ważnego do powiedzenia.
GESTYKULACJA
Nie bądź w swych gestach zbyt teatralny, jednakże ich umiarkowane używanie może bardziej uwypuklić przekazywanie treści. Uważaj na odruchy niekontrolowane – przestępowanie z nogi na nogę, drapanie się po nosie, nerwowe odchrząkiwanie – wszystko to rozprasza i denerwuje słuchaczy.
NOTATKI
Przypuszczalnie notatki będą ci potrzebne, byś nie zapomniał, co chcesz powiedzieć. Nie rozpisuj się. Zanotuj tylko zasadnicze myśli, najważniejsze przykłady i ewentualnie łączniki między zagadnieniami. Nigdy nie pisz całego przemówienia, aby je potem odczytać, “położysz je” zupełnie. Teraz czas, by zastanowić się nad treścią. Jeśli potrafisz przygotować błyskotliwy wstęp, fascynujące rozwinięcie i wspaniałe zakończenie, nie musisz się martwić!
ROZWINIĘCIE
Od tego trzeba zacząć. Nie przejmuj się uwagami wstępnymi. Pozbieraj w myślach zasadniczy materiał. Spróbuj zapisać sprawy istotne, które chcesz przekazać, potem zgrupuj je w dwa albo trzy główne zagadnienia. Ułóż je w logicznym porządku i wybierz odpowiednie zdania łączące, które pomogą ci przejść od jednego zagadnienia do następnego.
WSTĘP
Teraz możesz się cofnąć i zastanowić, jak zacząć. Niech twój wstęp nie będzie zbyt dramatyczny, bo jeśli nie potrafisz go rozwinąć i równomiernie rozłożyć elementów, stracisz zainteresowanie słuchaczy. Postaraj się, by był interesujący. Zacznij na przykład od jakiejś historii, która zilustruje twój temat lub dowcipnego cytatu. Możesz też zrobić aluzję do ostatnich wiadomości, znaczących wydarzeń – do czegoś, co przyciągnie uwagę słuchających.